A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) 2024 novemberében újra megrendezi a hazai tudományos élet kitüntetett eseményét, a „Magyar Tudomány Ünnepe 2024” című országos és határon túli programsorozatot. A Szent Pál Akadémia (SZPA) az idén ismét konferenciát rendez a jeles eseményhez kapcsolódóan, amelynek címe:
„A kereszténység és a tudomány”
A Magyar Tudományos Akadémia ezévi tematikai ajánlásának megfelelően napjaink - a nagyközönség számára egyre kevésbé hozzáférhető - tudományos csúcsteljesítményeinek, valamint az általában ókonzervatívnak ítélt keresztény világnézetnek lehetséges konzisztencia-feltételeit vizsgálja meghirdetett konferenciánk valamennyi előadója. Az elmúlt évek jól bevált hagyományához igazodva az előadások a természet- illetve társadalomtudományok érdeklődési és megközelítési módjait egyaránt tükrözik. A közelmúlt divatos tudományos érdeklődésköreinek vizsgálatakor lehetetlen nem észrevenni olyan módszereket és tárgyterületeket, amelyek messze túlívelnek a klasszikus XIX. századi szobatudós mentalitáson; ilyenek például: a Q-bitek világa, a mesterséges intelligencia kérdése, vagy éppen a Föld ökoszisztémája. A fenti, szinte kényszerítő erejű kihívásoknak megfelelően konferenciánk központi tematikája a különböző tudományszakok és a mesterséges intelligencia (alkalmazásának) viszonya.
A RENDEZVÉNY IDŐPONTJA
2024. november 15. péntek, 10 óra
A RENDEZVÉNY HELYSZÍNE
Szent Pál Akadémia Főépület (1103 Budapest, Gyömrői út 69.) és
online közvetítés az SZPA YouTube csatornáján élőben
REGISZTRÁCIÓ A HELYSZÍNEN TÖRTÉNŐ RÉSZVÉTELHEZ
https://forms.gle/CCBVvvxocaomYG65A
KAPCSOLATTARTÓ
Fehér Stefánia, polgar.stefania@szpa.hu
PROGRAM
A konferencia tervezett programja:
Mit adnak nekünk a neurális hálók? – Gondolatok az idei fizikai Nobel-díj kapcsán
Lukács András
Fehérje térszerkezetek meghatározása mesterséges intelligencia segítségével (online)
Pálfy Gyula
A gólem az európai misztikus hagyományban
Rugási Gyula
Őssejt transzplantáció mesterséges intelligencia segítségével (online)
Szilágyi Gyöngyi
A Talmud és a modern tudományos gondolkodás
Ruff Tibor
A gyógyszeres terápia és a farmakológia harmadik nagy korszaka
Holló Zsolt
A konferencia moderátora Grüll Tibor.
Az előadások tervezett időtartama 25 perc, elhangzásuk után a helyszínen jelenlévők számára rövid diszkusszióra nyílik lehetőség.